A január-február elég szürke hónapok, én általában nehezebben viselem ezt az időszakot. Kevés a napfény, sok a ködös, nyirkos nap. Legszívesebben otthon maradnék, nehezen veszem rá magamat a mozgásra is. Ilyenkor segítenek a melegítő ételek, például a tiszta zöldséglevesek. Ebben az időszakban sok levest enni azért is jó, mert segítenek vitaminnal tölteni és tisztítani a szervezetet, ami a decemberi túlevés és alkohol fogyasztás után kimondottan hasznos.
Ráadásul a téli zöldségek közül többre is jellemző, hogy édeskés az ízük, ezért a szürkeségben kifejezetten jót tesznek a lelkünknek is. Nagy kedvenceim az édeskrumpli (batáta), a cékla, a sütőtök vagy a vörös- és póréhagyma.
A zöldségek tele vannak rostokkal is, így egy nagyobb adag zöldséglevessel kipipálhatsz akár 2 adag zöldséget is a napi javasolt 5 adagból. Ha pedig használod az immunerősítő fűszereket (gyömbér, kurkuma, fokhagyma, ceyloni fahéj, fekete bors), ezek segítenek még jobban felpörgetni a szervezet anyagcseréjét, hogy mihamarabb visszaálljon az egyensúly.
A hormonháztartásunkat támogatják a magok pl. tökmag, napraforgómag, amelyeket egyszerűen csak rászórhatsz a levesedre és máris hozzájutsz a napi szükséges mennyiséghez.
Láthatod, hogy a levesekkel egyszerre több módon is remekül tudod támogatni az immunrendszeredet, a vitaminháztartásodat, az emésztésedet és a hormonjaidat is. És engedd el a táplálkozással kapcsolatos megszokásokat, nyugodtan ehetsz-ihatsz levest naponta többször is, ha jól esik!
A bab- és lencsefélék, valamint a csicseriborsó tele vannak ugyan tápanyaggal és nagyon finom levesek készülnek belőlük, de mivel sokak számára nehezen emészthetőek, puffasztanak, és most a célunk a tisztulás, a méregtelenítési folyamatok támogatása, a szervezet ’könnyebbítése’, ezért ezeket most kihagyjuk. Ugyanígy kihagyjuk a keresztvirágúakat (pl. brokkoli, karfiol, káposzták), amelyekből szintén szuper és egészséges levesek készíthetőek, ám bizonyos hormonproblémák (pl. pajzsmirigy-zavarok) esetén érdemes ezeket óvatosan fogyasztani (másik posztban lesz erről szó).
Általános szabályok az egészséges zöldséglevesek készítéséhez:
- önmagával sűrítsd a levest habarás vagy rántás helyett, vagy adj hozzá pár szem krumplit (igaz, hogy a krumpli gyors felszívódású szénhidrát, és nagy mennyiségben kibillenti a vércukorszint egyensúlyát, azonban néhány szem más zöldségekkel kombinálva kifejezetten jó hatású, mivel a krumpli tele van vitaminokkal)
- krémesítésre növényi ’tejszínt’ használj pl. rizskrém, kókuszkrém, zabkrém
- ha szeretnél bele levesbetétet, használj pirított zöldséget (pl. répa, zeller, kaliforniai paprika), vagy magvakat (pl. tökmag, fenyőmag, napraforgómag)
- az elején érdemes az összevágott zöldségeket illatosra párolni-pirítani, ehhez kókuszolajat használj
- az olivaolajat nem jó hevíteni, de az átpirított zöldségekre önthetsz egy kicsit jó zsírként
- sózd a zöldségeket az elején, ám a többi fűszert érdemes a főzés vége felé hozzáadni
- ha valódi gyömbért vagy fokhagymát használsz, add a pirított zöldségekhez és keverd át, picit pirítsd együtt, mielőtt felöntöd lével
- ha van előre elkészített alapleved használd, de ha nincs, az sem gond, a jó minőségű zöldségekből készülő levesnek vízzel is remek íze lesz
- savanyításra babérlevelet, almaecetet vagy citromlevet használj
Zellerkrémleves
2 kisebb vagy 1 nagyobb zellergumó
2-3 szál fehérrépa
2-3 gerezd fokhagyma
só, fekete bors, szerecsendió
zabkrém
Meghámozzuk és felkockázzuk a zellergumót és a fehérrépát. Kókuszolajon átforgatjuk, kicsit megpirítjuk néhány perc alatt, majd a lábas közepén csinálunk helyet, az apróra vágott fokhagymát beletesszük, óvatosan kevergetve épp csak illatozásig pirítjuk. Sózzuk, majd felöntjük annyi vízzel (alaplével), hogy ellepje. Ha növelni akarjuk a mennyiséget ekkor tehetünk hozzá 1-2 szem krumplit felkockázva. Ha felforrt, vegyük közepes hőfokra és hagyjuk rotyogva megpuhulni a zöldségeket. Adjunk hozzá zabtejet vagy zabkrémet (hígítsuk még vízzel, ha szükséges) és turmixoljuk össze az egészet. Mehet hozzá őrölt fekete bors és szerecsendió.
Sütőtökleves
Többféleképpen készítettem már, de ez a a családi kedvenc, mert nem annyira édeskés.
40-50 dkg sült sütőtök (nettó súly)
1-2 kisebb savanyú zöldalma
3 kisebb sárgarépa
1 teáskanál reszelt gyömbér, só, friss kakukkfű, csilipehely (aki szereti a kicsit pikáns ízt), kókuszkrém
Az összevágott répát kókuszolajon átforgatjuk, hozzáadjuk a gyömbért, majd mehet bele a megsütött sütőtök, és felöntjük annyi vízzel (alaplével), amennyi ellepi, sózzuk. Ha a répa már puhul, mehet bele az összevágott alma (hámozott), és a friss kakukkfű. Ha minden megpuhult, vegyük ki a kakukkfüvet, adjuk hozzá a kókuszkrémet, forraljuk össze és turmixoljuk az egészet simára. Ha szereted a picit csípős ízeket, a végén szórd meg csilipehellyel.
Vegyes zöldleves
1 marék friss bébi spenót
15-20 dkg zöldborsó (fagyasztott)
1 cukkini
2 édeskrumpli
gyömbér, fokhagyma (por), só, fehérbors, kurkuma, petrezselyem
rizskrém
Kókuszolajon átforgatjuk a zöldborsót, majd sózzuk és felöntjük vízzel. Mehet bele a kockázott cukkini (héjastul), és a hámozott édeskrumpli. Adjunk hozzá egy darab gyömbért (vagy gyömbérport). Ha megpuhult minden, mehet bele a marék spenót, és a többi fűszer, valamint a rizskrém. Egyet forraljunk rajta és turmixoljuk. Ha friss petrezselymet használsz, a kész, forró leveshez add hozzá a turmixolás után.
Vegyes hagymaleves
4-5 vöröshagyma
2 póréhagyma
1-2 fej fokhagyma
só, fehérbors, kurkuma, őrölt rozmaring, petrezselyem
rizskrém
Kókuszolajon először a csíkokra vágott vöröshagymát pároljuk alacsonyabb hőfokon, folyamatosan kevergetve, nehogy odakapjon. Pár perc után jöhet bele a karikára vágott póréhagyma, ezt is kevergetve pároljuk. Adhatsz hozzá még kókuszolajat vagy kevés vizet is. Mikor szétesik rétegekre, sózzuk meg. A lábas közepén csináljunk helyet és jöhet bele a feldarabolt fokhagyma. Picit még pároljuk, sózzuk, majd felöntjük annyi vízzel (alaplével), hogy ellepje. Villával nézzük meg, hogy puha-e a sokféle hagyma. Ha igen, adjunk hozzá őrölt rozmaringot, majd rizskrémmel felforraljuk, végül turmixoljuk az egészet simára.
Céklakrémleves
2-3 cékla
2 közepes krumpli
2 sárgarépa
só, bors, fokhagyma, szerecsendió, fél lime leve, kapor
A céklát hámozzuk, nagyobb darabokra vágjuk és vízben előfőzzük 20-25 perc alatt, vagy elősütjük a sütőben, ez kb. 1 óra. Közben a felkockázott répát kókuszolajon átpirítjuk. Ha friss fokhagymát használsz, azt apróra vágva add a répához és illatozásig párold-pirítsd. Vigyázz, nehogy odakapjon, adhatsz hozzá pici vizet. Majd hozzáadjuk az előkészített céklát, és a kockára vágott krumplit, az egészet átforgatjuk és megsózzuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ha minden megpuhult, adjuk hozzá a többi fűszert és a zabkrémet, forraljuk fel és turmixoljuk. A végén csavarjunk bele fél lime levét és friss kaprot szórjunk bele.
Édeskrumpli leves
3 édeskrumpli (batáta)
2 közepes sárgarépa
egy darab gyömbér, só és bors, kurkuma, fokhagyma
kókusztej (vagy kókuszkrém)
Kókuszolajon megpirítjuk pár perc alatt a feldarabolt sárgarépát, sózzuk, majd rádobjuk a picire vágott gyömbért, fokhagymát, és összeforgatjuk. Hozzáadjuk az összevágott édeskrumplit, és felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. 15-20 perc alatt megpuhul, adjuk hozzá a többi fűszert és a kókusztejet, forraljuk össze, majd turmixoljuk. Önthetsz rá pici tökmagolajat tálaláskor.
Comments