Kb. 200 féle hormon termelődik a szervezetben, amelyek kémiai hírvivőként funkcionálnak, vagyis ’üzeneteket’ juttatnak el a címzett sejtekhez, szervekhez, amelyek ennek hatására valamilyen aktivitásba kezdenek. A hormonok így meghatározó befolyással vannak a test egészséges funkcionálására.
A két fő női nemi hormon: az ösztrogén és a progeszteron.
Közülük az ösztrogén a nők számára a hormonok királynője – meghatározó hatással van a nőiségünkre kívül-belül. Kiegészítő párja a progeszteron, amely elsősorban nyugtató-kiegyensúlyozó szerepet lát el.
A petefészek állítja el nagy mennyiségben az ösztrogént és a progeszteront is. Ösztrogén termelődik még kis mennyiségben a zsírszövetekben és az agyban.
Az ösztrogén és a progeszteron legismertebb feladata a havi ciklus szabályozása, ám ennél sokkal többet tudnak!
Az ösztrogén meghatározó a külsőt illetően (pl. mell teltsége, haj, köröm és bőr állaga), valamint közreműködik:
vércukorszint egyensúlya,
sejtregenerálódás,
koleszterint szint egyensúlya,
szerotonin (boldogsághormon) termelődése,
melatonin (alváshormon) termelődése,
stressz-válasz szabályozása,
csontsűrűség,
agyfunkciók, kognitív képességek,
szív- és érrendszer egészsége,
immunrendszer erősítése.
Vagyis az ösztrogén számos módon segíti a szervezet egészséges működését, véd a szív- és érrendszeri betegségek, érelmeszesedés, Alzheimer-kór, demencia, csontritkulás ellen. E mellett mentálisan is jelentős a hatása, így például az ösztrogén jelenléte erősíti a nőkben a gondoskodási ösztönt. Nem véletlen, hogy a perimenopauza idején, az ösztrogén csökkenő szintjének hatására a nők gyakran kezdenek belefáradni a gondoskodó szerepükbe anyaként, társként, megbízható munkaerőként.
Kb. 400 ösztrogén receptor található szerte a testünkben pl. az agyban, a csontokban, izmokban, a szívben, a szemben, a bélrendszerben, a haj és bőrszerkezetben. Ez azt jelenti, hogy ennyi helyen ’várják’ az ösztrogén által közvetített üzeneteket. Nem csoda, hogy az ösztrogén hullámzása a ciklus során (pl. mellfeszülés, hangulat hullámzása), majd jelentős csökkenése perimenopauza idején ilyen elképesztően nagy hatással van a nők mindennapjaira testi és lelki szinten egyaránt.
A progeszteron az ösztrogén párja, úgy működnek együtt libikóka szerűen, mint jin és jang, biztosítva a menstruációs ciklus optimális működését. A progeszteron e mellett meghatározó szerepet játszik a
méhnyálkahártya felépülésében, ami szüksége s megtermékenyült petesejt beágyazódásához,
libidó fokozásában ovuláció idején,
központi idegrendszer fejlődésében, és bizonyos agysejtekhez kapcsolódva a koncentrációban,
hozzájárul a pajzsmirigy egyészséges működéséhez (fokozza a pajzsmirigyhormonok hatását), ami a fő energiaközpontunk,
erősíti az immunrendszert,
vizelethajtó hatású,
gyulladáscsökkentő,
hatással van a testhőmérsékletre, valamint
közreműködik a csont-és zsíranyagcserében.
Amint láthatod nagy szükségünk van az ösztrogén-progeszteron páros kiegyensúlyozott termelődésére, amelyek fontos támogatói a női egészségnek. Mindezek ismeretében, talán más szemmel nézel a petefészek működésére és a ciklusodra. Érdemes ciklustudatos életmóddal, majd perimenopauza támogató szemlélettel gondoskodnod a petefészek egészségéről, hogy minél hosszabb ideig szolgálhassa a testi-lelki egészségedet hormonok termelésével!
Mindezt megtanulhatod a Szeretem a Ciklusomat és a Szuper Peri+Menopauza Programokban!
xoxo, Vanda
Comments