A kávé elősegíti a dopamine (az egyik ’boldogsághormon’) termelődését, ezért okoz szinte függőséget sokaknál. A kávé egyes kutatások szerint kifejezetten hasznos az egészségünk számára, mások nem ajánlják vagy épp meghatározzák a napi mennyiséget. Sokféle okból iszunk kávét, van, akinek szükséges a reggeli elinduláshoz, van, aki az íze kedvéért vagy a társaság miatt fogyasztja, és van, aki számára szinte rituálé.
A kávé természetesen hatással van a hormonokra is, ezért, ha már kávézunk, tegyük okosan.
1. szabály: Ne kezd a reggelt kávéval, különösen ne éhgyomorra!
Reggel, ébredéskor a szervezet nagyobb mennyiségben termel kortizolt (stresszhormont), ami segíti a testünk friss ébredését. Ugyanakkor a jóból is megárt a sok, ami különösen igaz a stresszhormonra, hiszen nagy mennyiségben és tartósan igencsak káros.
Márpedig a kávéban lévő koffein serkenti a kortizol termelését, vagyis ha kávét iszol reggel, amikor már egyébként is pörög a kortizoltermelés, az azt eredményezi, hogy a szervezetet rögtön ébredéskor gyakorlatilag stressz alá helyezed: szapora a szívverésed, őrülten áramlik a véred, felmegy a vérnyomásod, ideges és szorongó leszel.
Ha pedig éhgyomorra iszod a kávét, még rosszabb lesz a helyzet, mivel beindítja az emésztést segítő enzimeket, de ha üres a gyomrod, gyomorsav túltengésed lesz, illetve felgyorsítja a vastagbél működését, ezért tapasztalhatsz szinte hasmenés szerű érzést kávé ivás után.
2. szabály: Indítsd a napot fehérjében és jó zsírokban gazdag reggelivel.
Kezdésnek igyál egy nagy pohár szobahőmérsékletű vizet (esetleg citrommal), hogy tovább segítsd a szervezet beindulását, és ellensúlyozd az éjszakai kiszáradás hatását. Majd reggelizz egy jót, mert egyensúlyba hozza a vércukorszintedet, ami szükséges a hormonháztartás harmonikus működéséhez. Ha a vércukorszint instabil, és hirtelen emelkedik a koffein hatására, hosszú távon például menstruációs problémákat okozhat, és fokozhatja a PMS tüneteket. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a koffein csökkentheti az inzulinérzékenységet, és inzulinrezisztenciához vezethet, ami a hormonegyensúly egyik legnagyobb ellensége.
A legjobb reggeli pedig pl. zabkása, főtt tojás, avokádókrém.
3. szabály: Az első kávét az ébredés után 1-2 órával idd meg.
A kortizol szintje körülbelül 30-60 perccel az ébredés után kezd csökkenni, ezért érdemes ébredés után legalább egy órát várni az első kávéval.
4. szabály: Délután 3 óra után már ne igyál kávét.
Állítólag napi 2-3 kávé is belefér az egészségünk szempontjából. (Kutatások szerint a kávé csökkenti az agyvérzés, a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. Persze nem a koffein, hanem a kávébabban lévő polifenolvegyület, ami egyébként megtalálható a teában vagy az étcsokiban is.) Ám délután 3 óra után már nem javasolt a koffeines ital, ha jól akarsz aludni. Mégha úgy is érzed, hogy rád nem hat a kávé, hidd le, a mélyben dolgozik a koffein, és felpörgeti a kortizol termelést, ami este igencsak megnehezíti az elalvást, és a pihentető éjszakát.
5. szabály: Ismerd meg a tested egyedi reakcióját!
A kávé különböző módon hat az egyes emberekre köszönhetően az eltérő genetikánknak, valamint az étrend és életmódbeli eltéréseknek. A koffeint a májban lévő enzim bontja le, és van, akinél a koffeinszint csökkenése 4-6 óra alatt lezajlik, míg másoknál, akik lassabb anyagcserével rendelkeznek, ez eltart 8-10 órán át is.
A genetikai tényezők mellett befolyásolhatják a koffein metabolizmusát, például a fogamzásgátló tabletta használata, az alkoholfogyasztás, a mozgás, vagy épp a terhesség.
És milyen is legyen a hormonbarát kávé?
A tehéntej nem tesz jót nekünk, több okból sem. Egyrészt a korral egyre nehezebben tudjuk lebontani, és emésztési gondokhoz vezet a tejtermék fogyasztása. Másrészt a manapság forgalmazott tehéntej tele van hormon-zavaró anyagokkal… Ha ragaszkodsz a tejhez, válassz bio tejet (grass-fed), vagy helyette kipróbálhatod a kávét jó minőségű növényi tejjel. (Legyen cukor- és adalékanyagmentes, bio és 100%-ban növényi eredetű). Megoldás, ha fokozatosan szoktatod magadat az új ízhez, például eleinte fele-fele növényi és hagyományos tej, majd csökkented a hozzáadott tehéntejet. Próbálgasd, melyik növényi tej finom. Némelyiknek kifejezetten telt és önmagában édeskés az íze, így szép lassan a cukorról is le tudsz szokni.
Hogyan szokj le a több kávéról
Ha úgy döntesz, hogy csökkented, sőt feladod a kávéivást, számíts rá, hogy elvonási tünetek jelentkeznek: fáradtság, fejfájás, ingerlékenység, szorongás, ködös gondolkodás, rossz hangulat és rossz koncentráció. A tünetek általában néhány nap után megszűnnek.
Decaffinato
Sajnos a koffeinmentes kávé nem jobb megoldás, mivel a koffeint egy kémiai folyamattal távolítják el a kávéból, ami során káros vegyszereket használnak, és ezek bekerülnek a szervezetünkbe. Keress olyan márkát, amely tanúsítottan organikus és vegyszerszermentes.
Kávé helyett zöld tea?
Biztos hallottad már, hogy kávé helyett gyakran a zöld teát ajánlják élénkítő italként. Nos, minden, amit fentebb olvastál a koffeinről, vonatkozik a zöld teára (és a fekete vagy fehér teára) is. A koffein az koffein.
Azonban van egy fontos különbség a zöld tea és a kávé között! Egyrészt a kávé kb. háromszor annyi koffeint tartalmaz, mint a zöld tea. Másrészt a zöld tea tele van antioxidánsokkal - olyan vegyületekkel, amelyek jótékony hatással vannak az oxidatív stresszre, így összességében jobb választás a zöld tea - például ezzel kiválthatod a délutáni kávét.
xoxo,
Vanda
Comentários