Nem kérdés, hogy manapság a stressz körülvesz minket, elkerülni szinte lehetetlen. Annyira hozzászokunk, hogy észre sem vesszük, mennyi feszültség halmozódik fel a testünkben. Arról nem is beszélve, hogy sokak számára a folyamatos elfoglaltság egyfajta biztonságérzetet is ad, azt sugallva, hogy ’fontos vagyok, tehát elég vagyok és jól csinálom’.
Pedig ez egy káros illúzió, mert a nap végén senki nem lesz külön hálás neked azért, hogy széthajtottad magadat és 2-3 ember feladatait végezted el, viszont kimeríted magadat és rombolod a szervezetedet. Ráadásul aggódunk, izgulunk, félünk, szorongunk, gyártjuk a fejünkben folyamatosan a gondolatokat, nincs megállás, ami elképesztően fárasztó…
Próbálj ki egy egészen egyszerű gyakorlatot: állíts be egy stoppert 2 percre, majd próbálj nem gondolni semmire, és csak figyeld, mi zajlik a fejedben. … Hogy sikerült? Mi történt? A többség azt tapasztalja, hogy a 2 percben megállás nélkül zakatolnak a gondolatai. Általában képtelenek vagyunk kikapcsolni, ami aztán evés-problémákhoz, alvászavarokhoz, libidó-vesztéshez és menstruációs problémákhoz vezet – hogy csak néhány következményt említsünk.
Hogy mit is tehetsz?
A legfontosabb lépések:
1. Vizsgáld meg, hogy milyen külső stresszorok vannak az életedben. Téged mi hoz stresszes állapotba? Melyek azok az élethelyzetek, milyen típusú emberek, milyen történések hatnak rád erős feszültséggel? Esetleg állandóan diétázol, folyton üres gyomorral rohansz edzeni, vagy épp nem mozogsz semmit? Rengeteg gyorséttermi ételt eszel, mert az a legkönnyebben elérhető? Kütyüvel alszol el, és tele van a szobád jelzőfényekkel? Tudom, hogy ez nagyon nehéz, gyakran ezek a stresszt okozó szokásaink segítenek talpon maradni. Ám ezek csak rövid távon segítenek, hosszú távon károsan hatnak.
2. Ha már tudod, hogy melyek a te legjellemzőbb stresszoraid, próbáld elkerülni, amit lehet, vagy vesd be a helyettesítés-módszerét pl. gyorsétterem helyett rendelj egészségesebb helyről, heti 4 spinning edzés helyett csak menj el kettőre és a másik kettő helyett inkább sétálj egy nagyot.
3. Iktass be mindennap 30 perc töltődést jelentő én-időt. Tudom, ezt már ezerszer hallottad, de hidd el, ez egy nagyon fontos lépés és sok nőnek valóban problémát okoz! Sétálj, meditálj, teázz, olvass, beszélgess. Legyen az bármi, ami csak egyszerűen jól esik és igazán kikapcsol téged a napi rohanásból. Engedd meg magadnak!
4. Maradj mozgásban! Minden számít, lépcsőn menj fel lift vagy mozgólépcső helyett, gyalogolj mindenhova, amikor csak lehet, otthon nyújts a kedvenc sorozatodat nézve stb. A mozgás a legegyszerűbb módja a kortizol (stresszhormon) kivezetésének a szervezetünkből.
5. Gyors segítség, ha a magnézium mellett gyógynövényekkel is segíted az idegrendszered nyugtatását, pl. ashwagandha, CBD olaj. De párologtathatsz illóolajokat (levendula, narancsvirág) is. Ha rendszeresen szedsz táplálékkiegészítőket, és mégis úgy érzed, hogy nincs hatása, ennek oka lehet, hogy: nem a legjobb minőséget használod, nem a te szervezeted szükségleteinek megfelelő mennyiséget szedsz, vagy épp nem azt szeded, amire szükséged van. (Hamarosan érkezik a Hormon-Táplálkozás Program, amiből minden lényegeset megtanulhatsz erről a témáról!)
6. A segítő „bogyók” beszedése mellett előbb-utóbb muszáj lesz rávenni magadat a megfelelő táplálkozásra😊. A jó hír, hogy ez nem egy újabb diéta! Nem a megvonás a cél, hiszen, ha éhezteted magadat (akár a fizikai testedet, akár a lelkedet), az is beindítja a stressz-válasz biológiai folyamatát. Megvonás és korlátozás helyett egy táplálkozási egyensúly kialakítására kell törekedni, amellyel könnyű együtt élni – neked! Ez azért lényeges, mert mindannyian mások vagyunk, ezért nem működnek az általános szabályok, hanem a te egyedi működésedhez megfelelő táplálkozást kell kialakítani. (Ebben is segít majd a Hormon-Táplálkozás Program!)
7. Ha a fizikai állapotod jó, vagyis a szerveid és a hormonjaid megfelelően, sőt a lehető legjobb állapotban funkcionálnak, akkor könnyebben tudsz nekiállni a lelki nagytakarításnak, a belső stresszkezelésnek. Ennek háttere az, hogy ha a szervezetednek és a hormonjaidnak meg kell küzdeniük a lassú anyagcserével, a rengeteg mesterséges anyag lebontásával, akkor egyszerűen erre megy el az energia és nem marad arra, hogy a lelkedet gondozd. Ha viszont sikerült a testedet jó állapotba hozni, akkor előbb-utóbb érdemes elkezdeni a belső megtisztulást is.
Előfordulhat, hogy úgy érzed, máris rengeteget teszel magadért, odafigyelsz a táplálkozásra, rendszeresen mozogsz, sok vizet iszol, szedsz vitaminokat, 8 órát alszol, még hobbid is van. Mégis, mintha a hormonjaid nem működnének jól, kiszámíthatatlan a menszeszed, erős PMS tüneteid vannak (migrén, idegesség), fájdalmas és görcsös a menstruációd stb. Ez nagyon frusztráló, mintha hiába gondoskodnál a testedről, az mégis cserben hagy. Ez valószínűleg azért van, mert a külső-fizikai stressz hatásai mellett ugyanilyen fontos az un. észlelt (belső-pszichológiai) stressz kezelése is. És ez nagyon nehéz. Sőt, a trükk az egészben, hogy gyakran épp a túlzásba vitt tökéletesség fordul vissza hatásában és pszichikai stresszként jelenik meg a testünkben.
Így hát könnyen lehet, hogy számodra a stressz kezelése azt jelenti, hogy visszaveszel a munkából (amennyire csak lehet), leépítesz energiarabló kapcsolatokat, vagy épp helyreállítod a feszültséget okozó helyzetet, lemondasz fárasztó társasági eseményeket, megosztod a házimunkát.
És az is lehet, hogy számodra az jelenti a megoldást, hogy másként állsz a stresszhez, újragondolod a stresszre adott reakcióidat és felülírod a megszokott rutinokat.
Ahogy láthatod, a stresszkezelésnek több szintje van és nagyon egyedi, hogy melyikünknek hol és miben kell változtatnia. Nem egyszerű folyamat, mégis nagyon megéri ezzel foglalkozni, ebbe energiát fektetni, mert valóban az egész életedre kihatása van a megfelelő stresszkezelésnek! Nem mellesleg, a külsődön is látható pozitív változást eredményez😊!
Nekem is nagyon fontos témám a stressz kezelése, éveken át nem foglalkoztam vele tudatosan, míg pajzsmirigy-alulműködés és nyaksérv lett az „eredménye”. Ezek voltak azok a testi tünetek, amelyek már elég erős üzenetként jelezték, ’hogy elég volt’. A hamarosan elérhető programok közül a Stressz és Pajzsmirigy Program kifejezetten ezzel a témával foglalkozik.
(fotó by pixabay)
コメント