top of page

Téli Immunerősítés a boldog hormonokért

Frissítve: ápr. 19.

Szoros kapcsolat van az egészséges bélflóra, a hormonális egyensúly és az erős immunrendszer között. Ha az egyik rendszer nem működik megfelelően, az kihat a másik működésére is.

A bélrendszerünk az elsődleges immun-bástyánk. Tudtad, hogy az emberi immunrendszer több mint 70% -a az emésztőrendszerben található? A bélrendszer egészségét elsősorban megfelelő táplálkozással tudjuk biztosítani.

A téli időszakban még fontosabb a szervezetünk stabil és erős működésének tudatos támogatása. A tápanyaghiány egyébként is gyakori jelenség manapság, mert az élelmiszerek kevesebb természetes tápanyagot tartalmaznak. Ráadásul télen kevés a napfény, általában nő a stressz a munkahelyeken jellemző évvégi hajrá és az ünnepek miatt megnövekedő feladatok miatt, és sokkal több a megfázásos-influenzás megbetegedés.

Egyénenként eltérő, hogy pontosan milyen tápanyagra és milyen mennyiségben van szükségünk. Ez függ az egyéni adottságaidtól (genetika), az élethelyzetedtől (pl. várandósság, menopauza, krónikus stressz) és az életmódodtól is (sport, táplálkozás, énidő). Ezért is nagyon fontos megismerned a saját működésedet! Egyszerre maximum 4-5 táplálékkiegészítőt érdemes szedni, különben nem fogod érezni, hogy melyik hogyan hat, melyik működik számodra és melyik nem.

Nekem a téli felkészülésben az alábbi „csomag” vált be legjobban.


C-vitamin

A C-vitamin egy vízben oldódó vitamin (ami azt jelenti, hogy a szervezet csak rövid ideig képes tárolni, ami nem hasznosul, az távozik a vizelettel, ezért folyamatosan pótolni kell.) 500mg az ajánlott napi mennyiség, de ősszel és télen érdemes napi 1000mg-ot szedni az immunrendszer egészségének fokozásához, és a gyors kiürülés miatt célszerű több részletben bevenni.

A C-vitamin számos más módon is hasznos pl. segít a kollagén előállításában (ami a bőr, a haj, a körmök építőanyaga), antioxidáns hatású, erősíti a mellékvesét (így szerepe van a stresszkontrollban), valamint enyhe napi méregtelenítést biztosít.

A legjobb C-vitamin források pl. citrusfélék, paprika, brokkoli, kiwi.


D-Vitamin

Az egyik legfontosabb vitamin, amire szükségünk van. Érdekesség, hogy ez az egyetlen vitamin, amit képes a testünk előállítani napfény hatására, és hormon módjára viselkedik. Zsírban oldódó vitamin, vagyis a belekben szívódik fel a zsírokkal együtt, ezért érdemes jó zsírokkal együtt fogyasztani (pl. avokádó, olíva olaj, kókuszzsír, kacsazsír, lazac).

Az immunrendszer egészsége mellett a D-vitamin szükséges a megfelelő koleszterintermeléshez is, valamint szerepe van a termékenység növelésében, és a menstruációs ciklus szabályozásában. Segíti a kalcium felszívódását, ezért a csont és fogak erősségéhez is hozzájárul.

Évente érdemes nézetni a D-vitamin szintet (vérkép), mert csak hiány esetén kell pótolni. Az elfogadott értékhatár 60-100 között van, de alapvetően 50 alatt hiányról beszélhetünk. Télen az északi régióban (így Magyarországon) nincs elég napfény, ezért ilyenkor szinte biztosan pótolni szükséges. 2000NE/nap télen az ajánlott mennyiség.

Tartalmazza pl. makréla, lazac és a tonhal.


B-komplex, az „energia” vitamin (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12),

A B-komplex vitamin közrejátszik abban, hogy a táplálékot energia formájában hasznosítsa a szervezetünk. E mellett nagy szerepe van az ösztrogén (elsődleges női hormon) szintjének szabályozásában (elsősorban a B6,B9, B12), a stresszkontrollban (erősíti a mellékvesét), az idegrendszer erősítésében (kognitív funkciók), és a vérképzésben is. A B-vitaminok hiánya egy sor menstruációs probléma okozói is lehetnek.

Ételekben pl. máj, sovány húsok, hal, tejtermékek (lehetőleg organikus, bio), tojás, dió, gabonafélék.


Probiotikum

A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek segítenek egyensúlyban tartani a bélflórát, (vagyis a jó és a rossz baktériumok arányát), és ezáltal erősítik az immunrendszerünket. A probiotikumok segíthetnek a fertőzések és gyulladások legyőzésében, valamint fokozzák a tápanyagok felszívódását.

Érdemes kúraszerűen szedni, vagyis évente 2x 1-3 hónapig. Ha emésztési problémát tapasztalsz, csökkentsd a napi mennyiséget vagy próbálj ki másik típust. A téli felkészülés legyen az egyik időszak, amikor probiotikum kúrát tartasz.

Legjobb kora reggel vagy este lefekvés előtt bevenni, viszonylag üres gyomorral, ne vedd be ételekkel együtt.

A probiotikumok képesek javítani a hangulatunkat is. Kutatások szerint több szerotonint (a jóérzésért felelős neurotranszmitter) termelünk a bélrendszerünkben, mint az agyunkban. Ez az oka annak, hogy sok emésztési problémával küzdő ember depressziós.

A köztes időszakban erjesztett élelmiszerekkel érdemes segíteni a bélflóra egyensúlyát. (Kivéve pl. candida esetén.)


Echinacea

Gyógynövényként mi már évek óta az Ecchinacea-t használjuk, ami szuper immunerősítő. Megelőzésként érdemes már ősszel elkezdeni a szedését kúraszerűen 2-3 hónapig. Amellett, hogy kiváló immunerősítő, enyhe antibiotikumos hatása révén segít a vírusok, baktériumok és gombás fertőzések legyőzésében is. Lehet szirup vagy csepp formájában is kapni, a lényeg, hogy jó minőségű, tiszta kivonat legyen.


Fekete bogyósok

Érdemes télen fekete bogyós koncentrátumot fogyasztani (télen nehéz valódi tápanyagot tartalmazó gyümölcshöz jutni). Amikor gyerek voltam, a szüleim telente mindennap egy-egy kanállal bodzabogyó lekvárt adtak nekünk. A fekete bodzabogyó mellett a fekete szeder, áfonya, fekete berkenye, fekete ribizli (flavonoidok) mind-mind erős antioxidáns hatású gyulladáscsökkentők, immunerősítők, jótékonyan hatnak a szív- és érrendszerre, stabilizálják a vércukorszintet, és sejtvédő tulajdonságokkal bírnak.


A következő blog bejegyzésben további tippek következnek az immunerősítés érdekében: milyen fűszereket és ételeket együnk, illetve milyen egyéb praktikákkal segíthetjük az immunrendszerünket!

Comments


bottom of page