A fűszerek könnyen hozzáférhető és kiváló gyógyhatású táplálékok. A lényeg (mint mindig a táplálkozásban), hogy jó minőségű alapanyagokat használj. Sokféle fűszer közül válogathatsz az egészséged hasznára, itt most a személyes kedvenceimet mutatom be, amiket érdemes bevetni a téli immunerősítésben is.
Ceyloni Fahéj
A fahéj nemcsak nagyon finom, de kiemelkedően jótékony hatású fűszer. Gazdag növényi vegyületekben és stabilizálja a vércukorszintet (inzulinrezisztencia esetén naponta érdemes fogyasztani fél-1 kávéskanálnyit), illetve a koleszterinszintet. Amit fontos tudni, hogy kétféle fahéj kapható: az igazán hatékony a Ceyloni fahéj, ami Srí Lankán őshonos, és a Cinnamomum Zeylanicum növényből származik. A boltokban általában a Cassia fahéj kapható, ami egy teljesen más növényből, a Cinnamomum Cassia-ból származik. Ez is jó hatású, ám nagyobb mennyiségben, napi szinten nem szabad fogyasztani, mivel kumarin tartalma miatt káros lehet (a kumarin egy vegyület, amely vese-, máj- és tüdőkárosodást okozhat). A jó minőségű ceyloni fahéjat fogyaszd naponta pl. zabkásába, turmixba keverve.
Szegfűszeg
Ez a kellemes őszi-téli fűszer erős gombaellenes és antibakteriális szer, antioxidáns és gyulladásgátló hatású, így szuper választás az emésztőrendszer egészségének elősegítésére, és fokozza a szívbetegségek elleni védettséget. Szintén sokféle módon használható, pl. levesekbe, süteményekbe. Rögtön a főzés elején mehet a fazékba, kifejetten jót tesz neki a hőkezelés.
Gyömbér
Elsősorban a gyökér fogyasztása hatékony, de a jó minőségű porított változat is működik. Nagyon jól támogatja az emésztést, bevethető hányinger ellen (pl. terhesség miatti reggeli rosszulét), segíti az egyéb tápanyagok felszívódását, enyhíti a puffadást. Enyhíti a migrént és az ízületi gyulladás miatti fájdalmat is. A gyömbér természetes gyulladáscsökkentő hatása miatt segít elpusztítani a rossz baktériumokat és vírusokat. Serkenti a vérkeringést, így természetes melegítőként hatásos a hideg kézre és lábra (pl. perimenopauza idején). Teának, vagy levesekbe keverve a leghatékonyabb. Teaként egy kis darab is elég belőle, meghámozva, apróra vágva kell leforrázni és állni hagyni 10-15 percig. Leszűrve ízesítsd mézzel. Ha főzéshez használod, inkább a folyamat végén add hozzá az ételhez, mivel elég intenzív.
Kurkuma
Méregtelenítő hatású és ezáltal támogatja a májat. Nagyon erős gyulladáscsökkentő, és rákellenes hatású fűszer, amely a károsodott DNS regenerálódását is segíti. A kurkuma fogyasztása után órákig fokozza és serkenti a szervezet saját antioxidáns termelését. Állítólag a japán Okinawában élő emberek hosszú élettartamukat többek között a napi kurkuma tea fogyasztásának köszönhetik, amivel visszaszorítják a gyulladásos folyamatokat a szervezetükben. A kurkuma azért is szuper, mert nagyon enyhe az íze, így szinte mindenféle ételbe tehetsz belőle, levesekbe, köretekbe, húsokra, és rögtön mehet a fazékba.
Frissen őrölt fekete bors
A fekete bors nagy mennyiségben tartalmaz vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, cinket és krómot is. Jót tesz az emésztésnek, serkenti a szervezet méregtelenítését, és a rák megelőzésében is fontos szerepe lehet. Szintén melegítő hatású fűszer, amely segít elmélyíteni a többi fűszer hatását, így érdemes egyéb fűszerekkel együtt használni. Inkább a főzés végén add az ételhez, vagy akár a kész ételre is őrölhetsz belőle.
Cayenne bors
Elősegíti a vérkeringést és fokozza az anyagcserét, valamint enyhíti a menstruációs görcsöket és a mióma daganatokat. Érdemes a főzés utolsó szakaszában az ételhez adni.
Petrezselyem
Az egyik legtöbb tápanyagot tartalmazó méregtelenítő gyógynövényünk. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó és segít emésztési zavarok esetén. Érdemes a friss leveleket megmosva és szárítva lefagyasztani és így használni a tél időszakban. Bőven használd levesekbe, húsokhoz, köretekre szórva, és ha friss leveleket használsz, mindenképp csak a főzés végén add az ételhez.
Koriander zöldje
Tápanyagokban gazdag, vas-, magnézium-, és flavonoidforrás, magas C-vitamin-tartalmú, természetes antibakteriális és méregtelenítő fűszer. A koriandert évezredek óta használják a jó emésztés elősegítésére, illetve segít a vércukorszint kiegyensúlyozásában is. A friss zöld leveleknek elég sajátos íze van, így először kisebb mennyiséggel próbáld ki, hogy ízlik-e, majd bátran használd levesekbe, köretekben. A friss zöld leveleket szintén a folyamat végén érdemes az ételhez adni.
Zsálya
Ugyancsak erős gyulladásgátló, fertőtlenítő és antioxidáns hatású gyógynövény, valamint szintén segít a vércukorszint egyensúlyban tartásában. E mellett javítja az emlékezőképességet, fokozza a koncentrációt és nyugtató hatású. Zöldfűszerként elsősorban húsokhoz, májhoz kiváló és a főzés végén kerüljön az ételre. Teának a szokásos módon kell elkészíteni, 3-4 zsálya levelet leforrázva állni hagyni 10-15 percig és leszűrve fogyasztani.
Fokhagyma
Erősen antibakteriális és gombaölő hatású, ezért kiválóan bevethető candida esetén, de pl. megfázásos tünetekre is. Antioxidáns hatása miatt a rák megelőzésében is segít, illetve hatékonyan csökkenti a szívbetegség kockázatát. Pirítva, párolva, héjában sütve, reszelve, kilapítva, vagy egészben, ki hogy szereti!
Comments