top of page

Hogyan készíts hormonbarát smoothie-t

Frissítve: szept. 16.

Smoothiek, avagy turmixok fogyasztása kiváló lehetőség arra, hogy tápláld a testedet és közben élvezd az ízeket is. Ihatod reggeliként vagy délutáni nassolás gyanánt is. Ami a lényeg, hogy megfelelő összetevőkből álljon!


Ha ugyanis csak magas fruktóz tartalmú gyümölcsökkel rakod tele és tejjel vagy cukros gyümölcslével hígítod, táplálás helyett épp az ellenkező hatást éred el – az egekbe röpíted a vércukorszintedet, amit aztán követ a „kaja-kóma’ érzése, a fáradtság és a levertség, valamint a cukor és a koffein utáni sóvárgás.


Íme az alapelvek és a legfontosabb összetevők, amelyekkel garantáltan egészséges smoothiet készíthetsz, vagyis

·         tápanyagokkal látod el a szervezetedet,

·         táplálod a hormonjaidat,  

·         pörgeted az anyagcserédet,

·         segíted a természetes méregtelenítő folyamatokat,

·         ezáltal energikus leszel.


1.        Az alap mindig valamilyen folyadék: 1-2 dl cukrozatlan növényi tej (kókusz, mandula, zab, rizs) és víz (ha még hígítani szükséges, ezt a végén is hozzáadhatod). Esetleg frissen facsart narancs- grépfrút vagy mandarinlé, ízesítésnek lime- vagy citromlé, illetve kapható 100%-os cékla- és répalé, arra figyelj, hogy ne tartalmazzon semmilyen egyéb hozzáadott anyagot, cukrot, sűrítőt, tiszta zöldséglé legyen és lehetőleg bio.


2.      Fehérje: ez az egyik olyan összetevő, ami rendszerint kimarad a smoothiekból (a boltban kaphatókból is). Lehet állati vagy növényi eredetű, a legegyszerűbb, ha veszel fehérjeport. És nem, ne a ’konditermes-gyúrós’ tömegnövelő fehérjeporokra gondolj! Már kaphatók nagyon jó minőségű, tiszta növényi és állati fehérjeporok. Megbízható márkától válassz és nézd meg az összetevők listáját, ne tartalmazzon mást, mint 100%-ban a fehérjét. Például chiamag fehérjét vagy bio marhafehérjét. Fehérjeforrásként adhatsz a smoothie-hoz 1ek natúrjoghurtot vagy cukrozatlan kókuszgurtot is.


3.      Jó zsír: a női hormonháztartásnak nagy szüksége van a jó zsírokra, például avokádó, kókuszolaj, olivaolaj, mandula, kesudió, dió (ezekből készült 100%-os, édesítetlen magkrémek).


4.     Gyümölcs és Zöldség: a gyümölcsök cukrotartalma változó, ha biztosra akarsz menni, válaszd a bogyós gyümölcsöket, de jól működik a fél banán, a mangó, az eper, illetve én nagyon szeretem a sütőtököt használni, mert igazán krémes lesz tőle a smoothie, ráadásul tele van tápanyagokkal. Ha avokádót használsz, egyúttal a jó zsírt is kipipáltad. Zöld gyanánt legjobb a bio spenótlevél, de kísérletezz bátran más zöldlevelesekkel, és az uborkával is.


5.      Egyszerűen bevihetsz rostot is a smoothie-val: ez azért is hasznos, mert segít beindítani a bélmozgást és ezáltal a napi méregtelenítés természetes folyamatát is támogatja. Például 1 ek aprószemű zabpehely, napraforgómag, lenmag – ezeket célszerű előzetesen ledarálni. Ha nagyobb mennyiséget darálsz, kb. 2 hétig eláll a hűtőben befőttesüvegben tárolva, és egyszerűen csak kanalazol belőle a smoothie-hoz.


6.      Hormon-turbózók: A női hormonoknak nagy segítséget jelentenek a különböző gyógyhatású növények, így érdemes ezekből is adnod 1-1 teáskanállal a smoothie-hoz. Például: maca por, nyers kakaó, ceyloni fahéj, kurkuma por, spirulina.


7.      Édesítésre mézet vagy pl. datolyaszirupot (esetleg puha datolyát) használj.


Variáld az ízeket és az összetevőket kedved szerint, egy-egy ilyen smoothie-val nagy mennyiségű jó tápanyaghoz juttatod a szervezetedet. Hamarosan jönnek a receptek!


xoxo, Vanda

Comments


bottom of page