top of page

Helló Január! 5 tipp a regenerálódásért

Frissítve: jan. 23.

Nagyon szeretem az évkezdést. Már tinédzserként is imádtam ilyenkor listákat írni arról, hogy mit fogok másként csinálni. A nagy átlaghoz hasonlóan aztán rendszerint elsodortak az események és szinte semmi nem valósult meg a fogadalmaimból. Ráadásul hajlamos voltam olyan elvárásokat felállítani magam számára, amelyek végrehajtása lehetetlen volt… Mindennap megyek edzőterembe, egyáltalán nem eszem cukrot, mindennap tanulok 20 új francia szót stb. Ismerős😊?


Az érzés, hogy szeretem az évkezdést – megmaradt. Úgy gondolok erre, mint egy szép fehér lapra, amire még bármit írhatok, rajzolhatok, színezhetem kedvemre. Már nem írok listákat, de januárban időt szánok arra, hogy átgondoljam, mi is kerüljön majd a lapomra. Milyen szeretnék lenni 2024-ben? Mi mindent szeretnék megvalósítani? Ám mindehhez az alap, hogy a szervezetünk harmonikusan működjön.


A fizikai állapotunk szorosan összefügg az energiaszintünkkel, a hangulatunkkal, a koncentrációs képességünkkel, a stressztűrésünkkel és még sok egyébbel. Épp ezért érdemes folyamatosan kapcsolódni a tested érzeteihez, ’csekkolni’, hogy mi a helyzet az emésztéseddel, van-e benned feszülés, fájdalom, húzódás. És nőként van egy szuper ’barométerünk’, a menstruációs ciklusunk, ami rengeteg információt közvetít arról, hogy mennyire vagyunk egyensúlyban és milyen a fizikai és lelki állapotunk.


A testünk, a szervezetünk úgy van megalkotva, hogy folyamatosan egyensúlyra törekszik. Így a decemberi túlhajtás és túlterhelés után, beindulnak a méregtelenítő és regeneráló folyamatok. Csak engedd, hogy a szervezeted tegye a dolgát. Ha a terheléssel birkózó testedre rázúdítasz még egy kőkemény diétát és felfokozott edzéstervet, azzal csak tovább stresszeled a szervezetedet és hátráltatod a természetes folyamatait. Vagyis támogasd a szervezetedet abban, hogy végezze a dolgát és megerősítse a fizikai állapotodat, valamint visszaállítsa a hormonális egyensúlyodat. Ha ez megtörtént, na akkor indulhat majd az új élet, és jöhetnek a fogadalmak!


Kezdd azzal, hogy bevezetsz és szokássá teszel néhány egyszerű, ám nagyszerű rutint a tested támogatására:


1. Vezesd be a zabkását az étkezésedbe! A zabkása egyszerűen szuper étel, tele tápanyagokkal és rosttal. És nemcsak feltölt, de el is telít. A téli hónapokban jó érzés egy meleg, krémes zabkásával indítani a napot. Használj aprószemű, gluténmentes változatot. Amire ügyelj, hogy legyen kellő mennyiségű folyadékkal elkeverve, mivel a zab rengeteg folyadékot vesz fel, és ha nem adtál hozzá kellő mennyiséget, akkor a testedből fogja elvonni a nedvességet, ami nem jó, kiszárít. Találd meg, a neked tetsző íz és állagvilágot. Pudingos, tejbegrízes vagy levesszerű is lehet. Adj hozzá nyers kakaót, fahéjat, vaníliát, mazsolát vagy aszaltgyümölcsöt, datolyát, mehetnek bele magok és diófélék. Hozzáadhatod a kedvenc csodaszeredet pl. spirulinát, maca port vagy chlorellát (ha nem ismered ezeket, hamarosan írok majd róluk bővebben!). Édesítésnek használj mézet, vagy valamilyen szirupot (pl. agavé, datolyaszirup). Igaz, ezekben is van cukor, viszont tele vannak hasznos tápanyagokkal is.


2. Indítsd egy pohár citromos vagy almaecetes vízzel a reggelt. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ez mennyire hatásos. Az almaecet erősíti az érfalakat is, de csak kúraszerűen alkalmazd max. 2 hónapig, mert koptatja a fogzománcot. Jó minőségű almaecetet használj, és csak nagyon kis mennyiségben, egy kávéskanál mennyiség elég, mindig vízben elkeverve.


3. Meleg levesekkel tápláld magad. Télen meleg ételekre vágyik a szervezet, és a levesekkel könnyedén és egyszerűen tudod melegíteni és tisztítani magadat. A következő blogban megosztom a kedvenc krémleves receptjeimet és néhány trükköt is, hogy hogyan legyen a leves még egészségesebb.


4. Sétálj és nyújts mindennap. A nyújtás a korral egyre fontosabb lesz, ráadásul a rugalmas test könnyedebben mozog, így segít megőrizni és kifelé is közvetíteni a fiatalságodat. (Nézd csak meg pl. Helen Mirrent, olyan könnyed a mozgása, hogy el is felejtjük, hogy már 78 éves!) Bárhogy is nyújtod magadat, mindig figyelj arra, hogy a korodnak és állapotodnak megfelelően végezd. Például, ha nyak vagy derékfájdalmaid vannak, óvatosan jógázz, mert a csavaró mozdulatok egyáltalán nem tesznek jót. Menj gyógytornászhoz, ha szükséges, aki egyénre szabottan megtanítja, hogy hogyan bánj a testeddel.


5. És ami a legfontosabb, januárban különösen sokat lustálkodj és aludj nagyokat. Engedd meg magadnak a pihenést!! Megvár a rendrakás, a mosogatás! Figyelj a tested jelzéseire. Ha úgy érzed, egyszerűen csak dobd el magadat a kanapén és olvass fél órát. Próbáld a pihenést valóban pihentető módon tölteni, és ne a telefonodat nyomkodd (attól inkább csak befeszülünk). Olvass, nézz filmet, vagy csak bambulj, esetleg színezz egy mandalát😊. Aludj, aludj, minél többet! Erről majd külön is lesz szó, mert az alvás elképesztően fontos. Kutatások bizonyítják, hogy aki tartósan nem alszik eleget és pihentetően, annak az immunrendszere gyengébb, a lelke fáradtabb lesz, még az életünk is megrövidülhet a krónikus kialvatlanságtól.


Olvasd újra a téli immunerősítésről szóló Blogot, és szedj vitaminokat!

  • C-vitamin

  • D-vitamin

  • B-komplex

  • Probiotikum

Comments


bottom of page