top of page

Ha 36 éves korod után lettél anya

Ha 36 éves korod után lettél anyuka és szülés után egyszerűen képtelen vagy visszatalálni a régi önmagadhoz, valószínűleg a természetes hormonális változásokban kell keresned a megoldást.


A terhesség önmagában is elképesztő hormon-hullámvasút, de ha elmúltál 36 éves a terhességed idején, akkor jó eséllyel mindezt megterheli a természetes perimenopauza folyamata is. Olvass tovább, hogy mi történik és mit tehetsz!


40 éves voltam, amikor megszületett a második gyermekem, és teljesen más élmény volt, mint 30 évesen ’babázni’. Volt, ami persze könnyebb volt a tapasztalatok miatt, de volt, ami lényegesen nehezebben ment – és ennek elsődleges oka a bennem zajló hormonális változás volt. Ám erről senki nem szólt, nem tudtam rá felkészülni, ezért nem tudtam, hogy egyáltalán mi történik velem és főleg, hogy mit kellene tennem. Jó ideig erővel próbáltam magamat összeszedni, miközben küzdöttem a lelkiismeretemmel, amiért nem vagyok képes olyan energiával és türelemmel anya lenni, mint 10 évvel korábban. Pedig nem hibáztam, egyszerűen csak a korom miatt a hormonegyensúlyom helyreállítása más és sokkal tudatosabb megközelítést igényelt.


Több nőtársammal beszélgettünk erről a megélésről, akik szintén a 40-es éveik környékén vállaltak gyereket. Általában az a tapasztalat, hogy ha 36 éves kor után vállalsz gyermeket (akár elsőt, akár többediket), akkor a terhesség, a szoptatás, és az utána következő időszak sokkal nehezebben viselhető tünetekkel és állapotokkal jár együtt.


Miért?


Az ok: perimenopauza.


Ha úgy érzed, hogy új anyukaként a negyvenes éveid közelében vagy után, egyszerűen nem vagy önmagad: elképesztően kimerült, türelmetlen, lehangolt vagy, nincs energiád és motivációd semmihez, a tested nem akar visszatérni az eredeti állapotába, hiába próbálkozol, a ciklusod széthullik, nem alszol, erős PMS és menszesz tüneteid vannak, eszedbe sem jut a szex – ez teljesen normális!! Nem vagy hibás, nem csinálsz semmit rosszul és igazán jó anya vagy!


Egyszerűen arról van szó, hogy a hormonháztartásod ritmusa teljesen szétesett. A hormonjaid pedig szoros kölcsönhatásban vannak a bélrendszerrel, az agyműködéssel és az idegrendszerrel, így nem is csoda, hogy nem vagy önmagad.


A jó hír, hogy van megoldás és a jólléted visszaállításáért sokat tehetsz. És érdemes is tenned érte, hiszen így leszel ismét jó formában testileg és lelkileg, hogy megéld az anyaságot, a párkapcsolatot, a nőiséget, és a kiteljesedésedet a mindennapokban.


Mi is történik?


36 éves korod után elindulnak azok a természetes hormonális folyamatok (perimenopauza), amelyek megnehezítik a terhesség-szülés és szoptatás utáni regenerálódást: fizikai-lelki és mentális szinten egyaránt.


A perimenopauzában csökken a progeszteron termelődése, az ovulációd ritkulhat, és az ösztrogén termelődés szélsőségesebbé válhat, és ez a zuhanórepülés az évekkel egyre fokozódik. Mindez önmagában is mindenféle és egyre fokozódó tünet eredményez. Most képzeld el, hogy mindezt megtetőzi a terhesség-szülés-szoptatás miatt bekövetkező elképesztő hormonális cunami.


Hormonális változások az anyaság során:

Terhesség – felpörögnek a hormonok, ekkor van minden a csúcsponton, olyan mennyiségben termelődnek a hormonok, mint soha egész életedben: ösztrogén, progeszteron, HCG, oxytocin, prolaktin.

Szülés – az ösztrogén-progeszteron szint visszaesik a terhesség előtti szintre. De ha már a perimenopauza időszakában vagy, akkor hirtelen mélyebbre kerülsz hormonálisan, mint valaha.

Szoptatás – kimeríti a tápanyagraktárakat!

Szülés utáni időszak – a progeszteron alacsonyabb, az ösztrogén magasabb, ami önmagában számos tünetet és zavart okoz a hormonháztartásodban és a ciklusodban. Ha már a perimenopauza szakaszában vagy hormonálisan, a helyzet még kaotikusabb lesz.


Mit is tehetsz, hogy a tested-lelked megkapja a szükséges támogatást:

  • Szerezz ismereteket!! (Kötelezővé tenném a negyvenes anyukák oktatását erről!!): ismerd meg a perimenopauza folyamatát és a saját működésedet, a tüneteidet és a megoldásokat (természetes és orvosi módszereket egyaránt).

  • Öngondoskodás mindenekelőtt!! Tudod, tedd fel először a saját oxigénmaszkodat és csak utána a gyermekedét. Ha nincs energiád, ha végletekig kimerülsz, hogy is lennél képes úgy gondoskodni a gyermekedről, ahogy szeretnél? Ez egyszerűen lehetetlen hosszú távon!!


Néhány tipp:

  • Alvás, alvás, alvás. Tudom, hogy kisgyerek mellett ez szinte a legnagyobb kihívás, mégis az alapja mindennek és perimenopauza idején valóban első számú prioritás. Az alvás művészet, nagyon sok minden befolyásolja pl. táplálkozás, napi rutin, stressz, cirkadián ritmus stb. Találsz majd a témában Blog posztot és Online Programot is, ahol megtanulhatod a jó alvás szabályait és támogató módszereit!

  • Tápanyagok folyamatos pótlása: C- és D-vitamin, Magnézium-glycinate (erről is van Blog poszt!), vas, Omega3, B-komplex

  • Táplálkozás: hetente csont- és húsleves, naponta egészséges zsírok pl. avokádó, tojás, olivaolaj, kacsazsír, lazac, szardínia és magok: napraforgó, tökmag, chiamag, jó fehérjék pl. natúr joghurt és túró, marhahús, lencse és babfélék, mandula és brazíl dió.

  • Stresszoldás perimenopauza idején kulcs fontosságú!! Adj magadnak mindennap fél óra szünetet pl. fürdés vagy egy séta egyedül, amikor megengeded magadnak, hogy félretedd a teendőket és az aggódást. Helyette hagyd pihenni az idegrendszeredet, figyelj az érzéseidre, a hogy-létedre, élvezd, hogy nem csinálsz abszolút semmit!

  • Kommunikálj a pároddal és a gyerekeiddel is a szükségleteidről – maguktól nem tudják kitalálni😊. Kérj te is türelmet, megértést és odafigyelést – jár neked! A család csapatmunka, nem kell neked mindent csinálni és azonnal rendelkezésre állni!!

  • Kérj és fogadj el segítséget! Egyáltalán nem szégyellni való dolog, ha a nehezebb időszakokban külső segítséged van. Ez segít abban, hogy pihenj és valóban minőségi időt tudj tölteni a gyermekeddel.

  • Légy kedves magaddal! Esténként 5-10 percig tölts időt magaddal (pl. lefekvéskor), dicsérd meg magadat, légy büszke a teljesítményedre, és fogadd el kritika nélkül azt is, ha aznap türelmetlenebb voltál, mint szerettél volna.

  • A nőgyógyászoddal beszélj őszintén az érzéseidről, és az is előfordulhat, hogy hormonpótlásra lesz szükséged egy ideig. Válassz olyan nőgyógyászt, akiben megbízol, akinek a javaslatait hitelesnek érzed, ám mindig hallgass a saját belső hangodra, hogy számodra komfortos-e a hormonpótlás.

  • És még egy dolog: a hormonális fogamzásgátlás nem megoldás a problémáidra! Sajnos ma is gyakori, hogy a nőgyógyászok rutinja mindenféle hormonális kilengésre a hormonális fogamzásgátló felírása. Pedig léteznek gyengéden támogató hormonpótlási módozatok, keresd ezeket, ha szükséges!

  • Ha pedig szeretnéd a testi-lelki egyensúlyodat megtalálni, a tüneteidet enyhíteni, a nőiségedet újra felfedezni, gyere a Szuper Peri+Menopauza Programra😊!!



xoxo, Vanda

Comments


bottom of page