top of page

Bioindividualitás - A test intelligenciája

Frissítve: szept. 16.

Ezzel a koncepcióval, az amerikai Institute for Integrative Nutrition képzésén találkoztam először és nagy hatással volt rám.


Amennyire hasonlóak vagyunk mi emberek, annyira különbözünk is. Természetesnek vesszük, hogy minden embernek egyedi a külső megjelenése. Azon viszont általában nem gondolkodunk el, hogy ez a különbözőségünk, vagyis egyediségünk megjelenik biológiai (és mentális) szinten is: a szervezetünk működése más és más, ugyanarra a hatásra másként reagál, mástól vagyunk jól és mások a szükségleteink. A testünkben lévő sokféle szerv, a sejtek, a hormonok mind-mind egy összefüggő rendszer részei, és folyamatosan hatnak egymásra. Nincs két egyformán működő szervezet.



Hogy ez miért is fontos?

Azért, mert ha elfogadod, hogy TE egyedülálló vagy, megszűnik rajtad a nyomás, hogy valamilyen trendet kövess vagy megfelelj valamilyen átalános elvárásnak pl. egy divatos diéta, egy felkapott mozgásforma, vagy akár az, hogy mindig légy jókedvű. Egyáltalán nem biztos, hogy ezek a trendek neked jót tesznek. Ha pedig egy orvosi protokoll alapján előírt kezeléstől nem érzed jobban magadat, vagy például a vérképed a normál tartományban van, mégis azt érzed, hogy valami nem oké – ez fontos és releváns érzés.


A trendek, a protokollok átlagok alapján működnek, egy középértékből indulnak ki, ami általában megfelelő az emberek többségének. Ám ez nem azt jelenti, hogy számodra is ez a legjobb! Te tudod, hogy milyen a Te legjobb állapotod, ne elégedj meg ennél kevesebbel! (Mielőtt önzésnek éreznéd ezt a gondolatot, hagy nyugtassalak meg, hogy egyáltalán nem az. Sőt! Amikor a legjobb állapotodban vagy, magas az energiaszinted, derűs a lelked, nyugodt az elméd és relaxált a tested, nemcsak neked könnyebb, hanem a körülötted lévőknek is, hiszen többet tudsz adni magadból.)


Amikor a testi-lelki egészségünket illetően elsősorban a külső forrásokra hagyatkozunk (pl. trendek), és általános protokollokat követünk az életmódunkban, akkor egyre jobban eltávolodunk önmagunktól, elveszítjük a kapcsolatot az intuíciónkkal arra vonatkozóan, hogy a saját (önmagában egyedi) testünknek valójában mire van szüksége.

Gondolj az állatokra (pl. ha van kutyád vagy macskád meg is figyelheted) milyen ösztönösen cselekszenek, hogy a biokémiájukat egyensúlyba hozzák. Nyalogatják az agyagedényt, ha ásványi anyagokra van szükségük, füvet esznek, ha túl savas a gyomruk, vagy egyáltalán nem esznek, ha betegek és ezáltal biztosítják, hogy a testük a gyógyulásra összpontosítson az emésztés helyett, ha nyugtalanok, mozgással vezetik le, amint kisüt a nap, kifekszenek D-vitamint gyűjteni és így tovább.

Bennünk is ugyanígy léteznek ezek az ösztönök, ezek az alapvető bölcsességek. A probléma az, hogy nem figyelünk rájuk, elnyomjuk magunkban és kizárólag kívülről várjuk a segítséget.


A biológiai jóllétünket számtalan dolog befolyásolja, így a genetikai örökség, a táplálkozás, a külső és belső stresszorok, a párkapcsolat minősége, a sikeresség és még sok egyéb. Nekünk nőknek pedig van egy fantasztikus jelzőrendszerünk: a hormonháztartásunk. A hormonjaid azonnali visszajelzést adnak arról, hogy a téged ért hatásokkal hogyan boldogulsz, hogyan birkózol meg, és valójában hogy vagy. Nem az a valódi gond, hogy összevissza a ciklusod, vagy érzékeny és fájdalmas a melled, vagy szétvet az ingerültség, vagy megőrülsz az édességért – ezek tünetek, amelyek jelzik, hogy kibillentél az egyensúlyodból, valami nincs a helyén az életedben.


Ha megismerkedsz a saját jelzőrendszereddel, nagyon sokat tehetsz azért, hogy megtaláld a valódi kiváltó okot, és a gyökér-problémát oldd meg, visszaállítva a saját egyensúlyodat. Benned van az iránytű, csak meg kell tanulnod használni. A bioindividualitás koncepciója arra tanít téged, hogy bízz a saját testedben! Bízz önmagadban!


Legyen a mai mantrád ... és addig ismételgesd, amíg el nem hiszed:

BÍZOM A TESTEMBEN


A bioindividualitás jelentőségére az egyik legegyszerűbb példa a táplálkozás kialakítása a valódi szükségleteidet követve. Biztos neked is feltűnt már, hogy folyton megjelenik egy újabb diéta, amire azt mondják, hogy ’na ez tényleg tuti’. Majd jön egy újabb… Teljesen ellentétes javaslatok ömlenek ránk pl. egyáltalán ne igyál kávét, aztán kiderül, hogy napi 2-3 még jót is tesz, de tejet biztos ne tegyél bele… Rengeteg az információ és mintha folyamatosan változna, hogy mi az egészséges. Ha pedig vannak egészségügyi problémáid, kiderülhet, hogy pl. a köles nagyon jó a változókorban, ám ha pajzsmirigy-alulműködésed van, akkor kerüld el. Képtelenség kiigazodni, és mindez nemcsak frusztráló, de rettentően elbizonytalanító. Ha pedig áthágunk egy-egy szabályt, lelkiismeretfurdalásunk van, és még szigorúbbak vagyunk magunkkal.

Ha viszont az általános iránymutatásokból kiindulva a saját szükségleteidhez és egyedi biológiádhoz igazítod a táplálkozásodat, akkor jó eséllyel megszűnnek az emésztési problémáid, stabil lesz a vércukorszinted, ezáltal jobb lesz az alvásod, szebb a bőröd, több az energiád, és összességében jobb a hangulatod.

Például, általános ajánlás, hogy kerüld a cukrot, mivel nem tesz jót, és nagy mennyiségben kifejezetten káros. Ám valamennyi cukorra szüksége van a szervezetünknek, és az, hogy nálad mi a megfelelő mennyiség, vagy hogy a helyettesítők közül melyiket tudod sikerrel alkalmazni, már függ az emésztőrendszered sajátosságaitól, az anyagcserédtől. Az, hogy mennyire tudsz leszokni a cukorról, függ az élethelyzetedtől, pl. mennyi stressz ér, esetleg van-e valamilyen érzelmi szükségleted, amit édességgel pótolsz stb. Így kapcsolódik össze az általános, a Te bioindividuális működéseddel.


 

Kövess továbbra is, és megmutatom, hogy hogyan működik a szervezeted, hogyan kapcsolódhatsz az ösztöneidhez, hogyan veheted észre a tested jelzéseit, milyen jelekre figyelj, azok mit jelentenek, és hogyan támogasd magadat, hogy a legjobban légy!

xoxo, Vanda

Comentarios


bottom of page