A cukor a modern életformánkkal együttjáró egyik legnagyobb veszélyforrás, számos krónikus betegség táptalaja. Pedig a cukorra (glükóz) szüksége van a testünknek, mert alapvető energiaforrás, ami fontos az idegrendszer, és a sejtek megfelelő működéséhez. Azonban nem mindegy, hogy milyen cukor és mekkora mennyiségben kerül be a szervezetünkbe.
Az édességvágy hátterében egy sor biológiai és lelki tényező áll - gyakran együttesen több.
A cukor függőséget okoz, mert ha édességet eszünk, az agyunk dopamint termel, ami jó érzést okoz, ezért olyan nehéz leszokni róla.
A szervezetünk arra van programozva, hogy finomnak találja az édességet. Az őseink nyáron és ősszel feltankolták a szervezetüket édes gyümölcsből és zöldségből, mert ez biztosította a túlélést a téli időszakban. Nőként még inkább kívánja szervezetünk az édes ízeket, mert a gyermek kihordásához és táplálásához rengeteg többlet energiára és tápanyagra van szükség. Épp ezért a nők teste könnyebben raktározza a zsírt, ahol a többlet tárolódik. Így a nők könnyebben lesznek édesség-függők.
Szinte minden nő eljut az élete során arra a pontra, amikor valamilyen okból fogyókúrázni, diétázni kezd, vagyis megvonja testétől a táplálékot és éhezteti a szervezetét. Ilyenkor a test túlélő üzemmódba kapcsol, és folyamatosan éhség üzeneteket küld az agynak, hogy „még, még, még”, ami előbb utóbb átbillenést fog okozni és a fogyókúra feladásához, majd túlevéshez vezet az esetek 98%-ban. A kiéhezett szervezet elsősorban édességet fog kívánni, mert abból lehet leggyorsabban energiát nyerni.
Nőként a hormonális változásainak is összefüggenek az édesség utáni vággyal. Ugyanis az ösztrogén (elsődleges női nemi hormon) mennyiségének a csökkenése fokozott étvágyat, és cukoréhséget okoz. Ezt tapasztalhatod menstruáció előtt vagy perimenopauza idején.
Az alacsony ösztrogénszint kihat a szerotonin (jóérzés hormon) termelődésére is. Amikor alacsonyabb az ösztrogénszint, akkor az idegsejtek szerotonin felvétele csökken, ezért gyakori, hogy rosszabb a hangulatunk PMS idején, és még inkább hajlamosak vagyunk édességgel feldobni magunkat.
Láthatod, hogy a biológiánk édesség evésre ösztönöz minket, ha nem tartjuk egyensúlyban a szervezet működését.
Apró trükkökkel segíthetsz magadon.
Például, érdemes figyelni a menstruációs ciklusodat, és felkészülni a PMS hetére egészségesebb édességekkel, hogy a rád törő falás-rohamot túlevés nélkül megold. Még fontosabb a perimenopauza időszakába érve tudatosan táplálkozni.
Ha az édesség mellé jó zsírokat, fehérjéket is eszel, az lassítja a cukor felszívódását és eltelít, így nemcsak kevesebbet fogsz enni az édességből, de a vércukorszintedet sem löki az egekbe. Ld. még a "Hogyan készíts hormonbarát smoothie-t" posztot.
Felejtsd el a ’light’ termékeket, általában telerakják mesterséges édesítőszerekkel, ami még sokkal rosszabb, mintha cukrot ennél.
Amikor édességre vágysz, akkor általában energiára van szükséged. A kimerült szervezet pedig ezerrel követeli magának a cukrot. Amikor tudod, hogy nehéz nap(ok) állnak előtted, komoly fizikai vagy szellemi kihívás vár rád (pl. vizsga, költözés), gondoskodj arról, hogy napközben folyamatosan jó minőségű ételeket eszegess és sok vizet igyál, némi egészségesebb édességgel kombinálva, például étcsoki, gyümölcs, datolya, mazsola, aszalt gyümölcs, chiapuding, shake - így elkerülheted a falás-rohamot a nap végén.
És ami a fő, ne harcolj a cukor ellen, mert amint láttad cukorra szükségünk van, a tested kívánni fogja, így az ellenállás csak stresszt eredményez és még többet gondolsz majd az édességre. Inkább folyamatosan lásd el a szervezetedet egészségesebb cukorral, jó táplálékkal és sok vízzel, így kevésbé fog rád törni az édességvágy.
Végül az is lehet, hogy mindezeken túl az édesség vágyad mögött valamilyen kielégítetlen érzelem áll. Van, aki édességgel jutalmazza magát, ezzel vigasztalja magát, és van, aki a szeretethiányát pótolja ezzel. Ez nagyon fontos téma, ezért az érzelmi evésről egy következő blogposztban szó lesz.
xoxo,
Vanda
Comments