top of page

A stressz miért különösen káros a nők szervezetére?

Frissítve: szept. 16.

Tudtad, hogy a nők szervezete sokkal erősebben reagál a stressz hatásaira, mint a férfiaké? Ez a komplex hormonális működésünk miatt van így.

Folyamatosan hallunk a stresszről és annak káros lelkihatásairól, azonban ritkábban esik szó arról, hogy a stressznek nagyon komoly fizikai-biológiai hatása van a testünkre.


A biológiai stressz-válasz feladata


A stressz eredetileg arra lett kitalálva, hogy segítsen minket abban, hogy egy-egy nagyobb vagy váratlan kihívásban jól teljesítsünk, vagyis, hogy az őseink pl. el tudjanak menekülni egy kardfogú tigris elől. Ma is hasznos segítőnk pl. egy vizsga, vagy munkahelyi beszámoló esetén. És olvashatunk egészen elképesztő példákat arra, hogy valódi vészhelyzetben az emberek micsoda teljesítményre képesek, így az anya, aki az autó alá szoruló gyermeke mentésére heroikus erővel megemel egy olyan súlyú autót, aminek egyébként töredék súlyát sem képes megmozdítani normál esetben.


Azonban, csak a rövid ideig tartó stressz egészséges, a tartós, folyamatosan és hosszú ideig fennálló stressz pusztító, különösen a nők esetében.


A testi folyamat


Manapság nem kardfogú tigris elől menekülünk, hanem aggódunk vitatkozunk, forgalmi dugóban ülünk, sorban állunk, pipáljuk a véget nem érő feladatlistákat…

A szervezet biológiai válasza azonban ugyanaz: kortizolt termel.

A kortizol ugyanis lendületet ad a szervezetnek azáltal, hogy a cukrot és a zsírt energiává alakítja, hogy segítsen legyőzni a kihívást, amivel szembenézel. Ennek azonban az az ára, hogy elnyomja és leállítja az egyéb testi funkciókat, amelyekre a stressz pillanatában nincs szükség.


Vagyis a kortizol:

· megemeli a vércukorszintet (hogy ’táplálja’ az izmokat a meneküléshez)

· megemeli a vérnyomást és a pulzusszámot (hogy mielőbb kijuthass egy fenyegető helyzetből)

· csökkenti az immunfunkciót, valamint

· leállítja pl. az emésztést (ezért okoz székrekedést/hasmenést, ha stresszelünk) és a reproduktív szerveket - minden olyan testi funkciót, amely nem szükséges a túléléshez.


Krónikus stressz esetén a mellékvese fokozottan és folyamatosan termeli a kortizolt, aminek eredményeként minden szervünk szinte megállás nélkül riadókészültségben dolgozik, míg számos egyéb funkció működése korlátozott. El tudod képzelni, hogy mindez hosszú távon, milyen káros a szervezeted számára? Gyakorlatilag lehetetlenné válik, hogy kiegyensúlyozott életet élj, hiszen a fizikai állapotod közvetlenül kihat mindenre az életedben és a lelkedben.

Sajnos manapság sokan túltermelik a kortizolt a munkában és a magánéletben jelenlévő folyamatos stressz miatt. És vannak, akik annyira érzékenyek a stressz hatásaira, hogy a legkisebb dolog is kiválthatja náluk a mellékvesék túlzott kortizol-termelését...


Túlzott kortizol-termelésre gyanakodhatsz, ha:

· egész nap hullámzó az energiaszinted – Szénhidrát/koffein függőség

· reggel fáradtan ébredsz még egy átaludt éjszaka után is

· hiába zuhansz az ágyba fáradtan, mégis alvásproblémáid vannak

· instabil a vércukorszinted – falási rohamok

· nehezen koncentrálsz, szétszórt vagy és feledékeny

· menstruációs és termékenységi problémáid vannak

· súlygyarapodást észlelsz a hasi részen, amitől nem tudsz megszabadulni

· nehezen viseled a napi feszültséget, szorongsz, szinte pánikrohamot kapsz terhelés alatt

· könnyen beteg leszel és nehezen gyógyulsz, krónikus fertőzéseket kapsz el (bakteriális, vírusos, gombás pl. candida)

· a bőröd szárazan húzódik, pigmentfoltok és/vagy felnőttkori pattanások jelennek meg

· libidó hiánya

· amikor éhes vagy, dühösnek érzed magadat


A krónikus stressz a hormonháztartásunkra különösen káros, bár erről is kevés szó esik. Pedig gyakran a stresszkezeléssel kellene kezdenünk, amikor menstruációs vagy termékenységi probléma merül fel! A tartós stressz:

· kimeríti a mellékvesét, amely így már nem tudja ellátni támogató funkcióját

· megzavarja a pajzsmirigy működését, amely a test „hőközpontja” és az energiaszint fenntartását biztosítja (biztosítaná)

· károsan befolyásolja a menstruációs ciklusunkat, az ovulációt és a nemi hormonjaink termelődését, hiszen vészhelyzetben a szervezet számára az utolsó dolog, amit tenni akar, a szaporodás

· mindez lenyomja a libidónkat a nullához.


A stressz és a hormonális egészség közötti kapcsolat felismerése az első lépés a hatások enyhítésében. Fontos megjegyezni, hogy a szervezet rugalmas, ezért ha megfelelően gondoskodsz magadról, képes leszel harmóniába hozni a hormonális egészségedet és általános jóllétedet!


Mindannyian ismerjük a stressz szokásos külső forrásait, mint például a túl sok munka, a párkapcsolati problémák, a családról való gondoskodás, a soha véget nem érő teendőlisták, az ünnepi bevásárlás vagy az élet egy gyors tempójú vagy szennyezett városban. Számos stresszforrás van azonban, amelyekre nem is gondolunk – néhány példa:

· Krónikus, hosszan elhúzódó betegségek, sérülések (hegek, törések).⁠

· Gyermekkori trauma.

· Túlzásba vitt, intenzív edzés (heti 3-4 spinning vagy CrossFit óra).

· Az utcai lámpa, amely éjszaka bevilágít a hálószoba ablakán, vagy a fénykibocsátó eszközök a hálószobában.

· Étkezések rendszeres kihagyása vagy késleltetése, a test éheztetése drasztikus diétákkal.

· Egy pohár bor esténként, hogy levezesd az egész napos stresszt.

· Előre csomagolt, feldolgozott élelmiszer rendszeres fogyasztása.


Nőként nagyon ügyesek vagyunk az alkalmazkodásban, nagy túlélők vagyunk, mindent és mindenkit magunk elé helyezve helytállunk a nehéz pillanatokban. Azt gondoljuk, hogy jól vagyunk. Mivel megtanultunk "alkalmazkodni" a stressz különböző formáihoz az életünkben, annyira hozzászoktunk, hogy a legtöbben észre sem vesszük, hogy mennyi feszültség halmozódik fel a testünkben nap mint nap a látszólag apró dolgok miatt.


Sőt manapság, mintha dicsőség lenne agyonterhelve rohanni egész nap, megállás nélkül. „Azt sem tudom, hol áll a fejem.” „El vagyok havazva.” – szinte büszkén hangoztatjuk. Pedig hidd el, hogy semmiféle jutalom nem jár azért, hogy te vagy a legelfoglaltabb, széthajtod magadat és tönkreteszed a szervezetedet és a hormonháztartásodat! Hosszú távon mindez nagyon káros és hátrányosan hat a működésedre, a külsődre, valamint a lelki és mentális stabilitásodra is.


Mit tegyél? Erről szól majd a következő poszt!



Comments


bottom of page