top of page

A fáradtság 7 típusa + tippek

Frissítve: 7 nappal ezelőtt

Dr. Saundra Dalton-Smith (kutató orvos) alkotta meg a fáradtság 7-típusának koncepcióját. Nagyon hasznosnak találom, ezért szeretném veled is megosztani. Ha ugyanis tudod, hogy milyen típusú pihenésre van szükséged, akkor könnyebb a megoldást is megtalálni. Akárhogy is, a jó minőségű és elegendő alvás kulcsfontosságú! Ha problémád van az alvással, nézd meg a Jó éjszakát! miniprogramot, amelyben lépésről lépésre végigvezetlek a pihentető alváshoz vezető úton!

 

1. fizikai fáradtság

Ez szimplán azt jelenti, hogy a testednek van szüksége pihenésre. Az elsődleges jelei a test fizikai tünetei, fájdalom, feszülés, húzódás pl. nyak-váll részen, a lábakban. A túlzott stressz is nagyon gyakran testi-fizikai tünetekben nyilvánul meg, érdemes figyelni a jeleket.

Tipp: Esténként állj meg pár percre és figyeld meg a tested fizikai állapotát. Ilyenkor sokat segít az alvás mellett, a test pihentetésének aktív formája pl. nyújtás, gyengéd átmozgatás, lassú jóga, masszázs.

 

2. mentális fáradtság

Tipikus jelei, amikor pl. képtelen vagy megjegyezni 3-4 dolgot, amit a boltban akartál venni, mert egyszerűen az agyad annyira túl van terhelve információval és tennivalóval, hogy szinte ’nem fér bele több’. Másik árulkodó jele, ha este képtelen vagy elaludni, hiába vagy fáradt, mert az agyad tovább pörög és nem áll le. 

Tipp: Este lefekvéskor hallgass vezetett meditációt, használd a vizualizációval összekötött légző-gyakorlatot, és alkalmazz esti pihenő-rituálét az elme nyugtatására. Mindezeket megtanulhatod a miniprogramban!

 

3. szociális fáradtság

Ha azok közé tartozol, aki folyton másokat segít, támogat, aki gyakran hallgatja meg más emberek problémáját, akkor könnyen lehet, hogy szociális pihenésre van szükséged. Lehetnek ezek a családtagjaid, a barátaid, kollégáid. És nem feltétlenül az un energiavámpír, negatív lehúzó típusú emberekre gondolj. Hanem egyszerűen lehet, hogy te vagy az a típus, aki vonzza, hogy az emberek megosszák vele a problémáikat, mert jól tudsz meghallgatni vagy hajlamos vagy másokat ’kiszolgálni’, helyettük megcsinálni dolgokat. Ez lehet egy nagyon pozitív tulajdonság, ha egyensúlyban tartod! A szociális kifáradás jele lehet, ha már nincs kedved emberekkel érintkezni.

Tipp: Érdemes időnként leltárt csinálni, végignézni a kapcsolataid minőségét, hogy mennyire van egyensúlyban az adok és a kapok rész. Megnézni, hogy mennyi időt töltesz olyanokkal, akik nem akarnak tőled semmit, csak kellemes velük az időtöltés. Esetleg itt az idő, hogy a családtagjaidat nagyobb önállóságra neveld, vagy megtanulj nem-et mondani.

 

4. spirituális fáradtság

Ez olyan jellegű kiégés, amikor értelmetlennek látod a munkádat, a mindennapi tevékenységeidet. Úgy érzed, a munkádra semmi szükség, semmi jelentősége, hogy jól vagy rosszul csinálod. Ilyenkor elveszted a kapcsolódásodat az élet örömteli lényegével. Ez nagyon lehúzó tud lenni, hiszen mindannyiunknak szüksége van az élményre, hogy tartozunk valahová, haladunk valamerre, hogy részesei vagyunk egy nagyobb egész-nek.

Tipp: Fontos ilyenkor találni egy olyan célt, ami értelmet ad a mindennapoknak, akár egy közösség támogatása, akár önkéntes munka, akár egy alkotótevékenység révén. Ha úgy érzed, nem találod az utadat, nem tudod megfogalmazni, hogy miért, de valahogy üresnek érzed a napjaidat, gyere el egyéni coach konzultációra, ahol számos módszer segíthet megtalálni és újra megfogalmazni a víziódat, a tevékenységet, ami ’flow’ élményt ad.

 

5. érzékek fáradtsága

Akár tudatosul benned, akár nem, a környezetünk tele van az érzékszerveinkre ható tényezőkkel. Pityeg a mobil, villog a képernyő, a gyerekeid rajcsúroznak a háttérben, süvít a sziréna az utcán, kiabál a szomszéd stb. Mindez egy idő után túlterheli az érzékszerveken keresztül az idegrendszert. Ettől ideges, feszült, és mérges leszel. Tipikus jel, ha reggel jól indul a napod, kipihentnek és energikusnak érzed magadat és bár nem történik napközben semmi extra, estére mégis úgy érzed, hogy szinte zúg a fejed és csak csöndet akarsz magad körül. Nagyon jellemző ez a típusú kifáradás a perimenopauzában lévő nőkre!!

Tipp: Minden este biztosíts 20-30 percet magadra, amikor egyedül lehetsz pl. esti fürdés, séta, legyen ez rendszeres rituálé, és kérd meg a családodat, hogy ne zavarjanak, tartsák ezt tiszteletben.


6. érzelmi fáradtság

Ha úgy érzed, hogy feszítenek az érzelmeid, de vissza kell őket tartanod, nem oszthatod meg, nem mondhatod ki őket szabadon és őszintén a környezeted felé. Tipikusan érzelmi túltöltés esetén fordul elő, ha például párkapcsolati gondokkal küzdesz, amit titkolsz a gyerekeid előtt. Vagy a munkádban merül fel olyan tevékenység, amiről nem beszélhetsz pl. hogy leépítés várható. Ilyenkor hatalmas teherként nehezednek ránk az érzelmek és nincs módunk ezeket nyíltan feldolgozni, elengedni és megoldani.

Tipp: Próbáld ki a naplózás módszerét, esténként írd ki magadból ezeket a gondolatokat és érzéseket. Légy teljesen őszinte, ne kontrolláld a szavakat és ne kritizáld az érzéseidet, egyszerűen írd le, ahogy jönnek. Ez hatalmas megkönnyebbülést hozhat!

 

7. kreatív fáradtság

Ide tartozik minden olyan tevékenység, amely a szépség-érzetedre hat, így a művészetek (zene, festészet, tánc, színház) élvezetén túl, például a természet csodálata. Erre nagy szüksége van a léleknek, ám gyakran háttérbe szorítjuk a sok teendő mellett. Ez azonban olyan következményekkel járhat, hogy nehezedre esik ötleteket kitalálni, kreatívan problémákat megoldani, váratlan helyzeteket megoldani, vagyis amikor új megoldásokra van szükség, egyszerűen nincs eszközöd hozzá, mert az innovatív-kreatív én-ed elfáradt, kimerült.

Tipp: Rajzolj, énekelj, táncolj! Emlékezz vissza, hogy kislányként mit szerettél játszani és hozd vissza az életedbe hobbiként a kedvenc játékaidat. És ne felejts kapcsolódni a természettel, ha lehet, mindennap sétálj (akár csak 10 percet), ülj ki egy padra vagy az ablakba és nézegesd a fákat, a felhőket, engedd, hogy hasson rád.

 

Kezdd azzal, amire a legnagyobb szükséged van! Ha úgy érzed, egyedül nem megy, foglalj időpontot hozzám 30 perces Ingyenes online konzultációra. Ha pedig tartósan rosszul alszol, próbáld ki a Jó éjszakát! miniprogramot, ahol megmutatom az alvás biológiai-hormonális hátterét, az összefüggéseket, amelyek hatással vannak az alvásodra, és végigvezetlek a módszereken, amelyekkel a 24 órás cirkadián ritmusodat vissza tudod hangolni és támogatni tudod magadat a valóban jó alvásért! Együtt könnyebb megtalálni az utadat😊.


xoxo, Vanda

Comments


bottom of page