A magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely kb. 300 féle biokémiai folyamatban vesz részt a szervezetünkben. Nőként nagyon sokat segíthet a jóllétedben, de nem mindegy, hogy melyik fajtát veszed be táplálékkiegészítőként!
A magnézium nagyobb részét az izmok, csontozat és a lágy szövetek tartalmazzák, csak nagyon kis része kering a véráramban, ezért nagyon nehéz pontosan mérni. Könnyen lehet, hogy a vérképed azt mutatja, hogy ’normál’ a vérben a magnéziumszinted, azonban ettől még előfordulhat, hogy az egyéb testrészekben alacsony.
A nők többsége magnéziumhiányban szenved. Pedig a magnézium az általános funkciókon túl a nők számára kiemelten fontos a hromonháztartás egyensúlya és az azzal összefüggő problémák miatt.
Különösen fontos hormonális fogamzásgátló szedése esetén, illetve bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikum, szívgyógyszerek) nehezíthetik a magnézium felszívódását és hasznosulását.
A magnézium hatása:
· Enyhíti a PMS tüneteket és a menstruációs görcsöket.
· Segít a csontritkulás megelőzésében, ami a menopauzális hormonfolyamatok miatt a nőket különösen fenyegeti.
· A szív- és érrendszer egészséghez is hozájárul, amely szintén kiemelten veszélyeztetni a menopauzában lévő nőket az ösztrogén drasztikus csökkenés miatt.
· Segíti a pajzsmirigy működését, amely energiaközpontként funkcionál.
· Támogatja a méregtelenítő folyamatokat a szervezetben, ami nőként az ösztrogén-dominancia elkerülése miatt nagyon fontos.
A jó hír, hogy a magnézium könnyedén pótolható táplálékkiegészítők révén, illetve természetes tápanyagokból is.
Pl. sötét leveles zöldek (spenót), mandula, kesudió, quinoa, bab félék, avokádó, tökmag, lenmag és étcsokoládé.
Nőként kb. 300-600mg az ajánlott napi magnézium dózis, amely mennyiség a különböző magnézium típusokat kombinálva is alkalmazható.
! Mint minden táplálékkiegészítő kapcsán, így a magnézium-pótlás esetében is egyeztess a kezelőorvosoddal, ha valamilyen gyógyszert szedsz rendszeresen!
És akkor milyen típusú magnézium kapható, és melyik mire jó?
Magnézium glycinate (glicinát): nyugtat, így segít az alvásban és a stresszoldásban, valamint enyhíti a menstruációs fájdalmakat és a PMS tüneteket. Legjobb alvás előtt egy órával bevenni.
Magnézium L-Threonate (l-treonát): támogatja az agy egészséges működését, erősíti a kognitív funkciókat, így nagyon hasznos perimenopauza idején, ha tipikus koncentrációs gondokat (’ködös agy’) tapasztalsz!
Magnézium tarurate (tarurát): a szív- és érrendszer támogatója, így segít a vérnyomás egyensúlyban tartásában és a vércukorszint kiegyensúlyozásában.
Magnézium citrate (citrát): székelési problémák esetén lazítja a székletet. Legjobb alvás előtt bevenni.
Magnézium sulfate (szulfát): gyakorlatilag az Epsom sót jelenti, ami fürdővízbe keverve szívódik fel a bőrön keresztül és az izomfeszülést oldja.
Magnézium chloride (klorid): gyakran olaj vagy spray formájában kapható és kifejezetten az izmok számára hatásos.
Magnézium Oxide (oxid): elvileg emésztési problémákban segíthet, de nehezen szívódik fel, így még egyelőre a kutatások nem egyértelműek a hasznosságát illetően.
Van még néhány egyéb fajta magnézium, ám azok zömében nehezen szívódnak fel, így egyelőre a hasznosságuk kapcsán még zajlanak a kutatások.
A napi C- és D-vitamin adagod mellé mindenképpen javasolt magnéziumot is rendszeresen szedni:)
xoxo, Vanda
コメント